Alla har vi tampats med att få bort svettlukten från våra träningskläder utan att lyckas. Ibland får man känslan att svettlukten lagras i träningskläderna för att sedan aktiveras redan under uppvärmningen, och detta trots att plagget är nytvättat. Det är faktiskt inte en helt felaktig känsla. Här behövs ett riktigt sporttvättmedel – ett speciellt tvättmedel för träningskläder!
Många moderna träningskläder är idag tillverkade av elastan eller polyester för att transportera bort fukten från kroppen. Tyvärr för det med sig att svetten och bakterierna fäster sig mycket lättare i fibrerna på träningskläderna samtidigt som vanliga tvättmedel är inte är tillräckligt bra för att ta bort detta. Därför bör man alltid använda ett sporttvättmedel som är avsett just för träningskläder när man tvättar plagg av syntetiska material.
Svettlukten i träningskläder orsakas av att bakterierna frodas i de syntetiska materialen och bryter ner svetten, vilket skapar illaluktande biprodukter. Låg temperatur i tvättmaskinen och avsaknad av sporttvättmedel kan dessutom göra att både svett och bakterier blir kvar och fortsätter att frodas i tyget.

Vilket är det Bästa sporttvättmedlet?
Sports Active Tvättgel från Tvättmästarn firar nu 12 år på marknaden. Ett helt fantastiskt sporttvättmedel som både rengör OCH tar bort bakterier från alla dina träningskläder.
Ett något trögflytande tvättmedel som med sin unika ACTIVE-GEL-formulan får svettlukt, bakterier och hudavlagringar att försvinna från plaggen på ett både skonsamt och effektivt sätt.
Sports Active är inte bara marknadens bästa tvättmedel, utan även ett av marknaden drygaste. Med en dosering på endast 0,25 dl/tvätt blir priset per tvätt väldigt!
Sagt om Tvättmästarns Sporttvättmedel
”Vilket bra tvättmedel, Bästa tvättmedlet för träningskläderna”, Veronica Hurtig, Hässelby
”Bästa tvättmedlet jag någonsin haft!”, Marie Johansson, Kungsör
”Äntligen ett tvättmedel som fräschar upp träningskläderna ordentligt”, Eleonor Lind, Bankeryd
”Enda sporttvättmedlet som funkar på riktigt”, Nina Dahlgren, Skellefteå
”Det bästa tvättmedlet jag använt till sportkläder!” Pontus Palmdal, Nynäshamn

Hur köper jag marknadens bästa tvättmedel?
Sports Active och Tvättmästarns övriga produkter säljs av lag, klasser och föreningar som vill tjäna pengar för att göra något kul tillsammans. I sortimentet finns tex marknadens längsta toa- & hushållspapper, fryspåsar och vanliga pulvertvättmedel, även ett allergitvättmedel som rekommenderas av Astma & Allergiförbundet.
Lättsålda produkter med hög förtjänst som nästan alltid ger över 10.000kr till gruppen!
Intresserad av att läsa mer om hur även ni kan tjäna pengar till ert lag, er klass eller er förening? Läs mer här!
…Givetvis kan du även köpa Sveriges bästa tvättmedel direkt från oss som privatkund!
När du köper direkt från Tvättmästarn som privatkund så går överskottet till Barncancerfonden istället för till en klass, ett lag eller en förening. ALLA är vinnare! 😊
→ Här kan du göra din beställning!
→ Vill du läsa mer om Sveriges bästa sporttvättmedel så kan du göra det här!