Innan försäljningen påbörjas utser ni en kontaktperson som fungerar som länk mellan Tvättmästarn och laget eller klassen som ska sälja. Du som är kontaktperson ska ha fyllt 18 år och inte ha några betalningsanmärkningar. Vi skickar ut färdiga säljkit med produktkataloger, beställningslistor, tidsplan och säljguider till dig som kontaktperson som du kan dela ut till hela gruppen som ska sälja. Du som kontaktperson kommer, inom några dagar, även få en länk till er digitala försäljning. Varje deltagare kommer ha en ”egen butik” på nätet som underlättar er försäljning.
När ni fått länken så har ni fått klartecken att sälja Tvättmästarn för laget, klassen eller föreningen. Vi på hjälper gärna till om det är något som är oklart.
Er försäljning ligger öppen tills ni sagt att ni är helt klara. Någon dag efter er inplanerade deadline kommer nån från Tvättmästarn ta kontakt med dig som kontaktperson. Dels för att stämma av att ni känner er klara eller om ni vill förlänga några dagar eller någon vecka, kanske för att nå ytterligare bonusar eller bara vänta in de sista beställningarna. Dels för att göra klart med leveransadress mm.
Hela er beställning levereras till överenskommen leveransadress, vanligtvis inom 10-14 dagar. Varje säljare delar ut sina paket till sina kunder samtidigt som de tar betalt. Pengarna redovisas sedan till dig som är kontaktperson. Du som kontaktperson får en faktura från oss på Tvättmästarn, givetvis har du 30 dagars kredit på den efter att ni fått hem leveransen. Nu känns det riktigt kul att tjäna pengar till laget, klassen eller föreningen.
Ni behåller minst 50kr per sålt paket (35kr på fryspåsar/hundpåsar), resten fakturerar vi. Vid vissa kampanjer kan förtjänsten vara ännu högre. Du som kontaktperson ansvarar för att fakturan betalas innan förfallodatum. Ni kan räkna med att det bara tar 4-6 veckor från att ni startar försäljningen tills ni har era pengar i kassan. Tvättmästarn, ett snabbt & enkelt sätt att tjäna pengar till laget, klassen eller föreningen.
(frivilligt)
När som helst under kommande 6 månader kan era kunder göra efterbeställningar, tack vare det kan ni fortsätta tjäna pengar till laget, klassen eller föreningen med minimalt arbete. Väljer ni då att själva leverera och ta betalt så får ni givetvis förtjänsten oavsett om beställningarna görs till ert lag/er klass eller direkt till Tvättmästarn. Vi samlar med jämna mellanrum ihop era efterbeställningar som sedan levereras till er på avtalad tid så ni kan dela ut allt samtidigt.
Väljer ni att INTE sköta leveransen till kund så ombesörjs det av Tvättmästarn och överskottet går istället till Barncancerfonden.
Efterbeställningar kan alltså ske på kundernas egna initiativ men även genom att kontaktpersonen skickar ut en förfrågan om påfyllning till samtliga kunder som gruppen sålt till, både mail och sms funkar bra!