Tjäna pengar till klassen
Tjäna pengar på produkter som ingen klarar sig utan!
Oavsett om ni ska samla in pengar till en äventyrlig klassresa eller bara stärka klasskassan för att göra en kul dagaktivitet ihop, så är toapapper, hushållspapper & fryspåsar det bästa och mest lättsålda ni kan sälja med er klass.
Det är just sådana produkter ni har i sortimentet när ni väljer att starta en klassförsäljning med Tvättmästarn. Ni säljer både med webbshop & katalog och ni säljer sådant som ingen klarar sig utan. Det kan nog inte bli så mycket enklare och smidigare att tjäna pengar med klassen än så.
ALLA vinner på det – Det så en försäljning i klassen alltid bör funka.

Hållbart
Klassen säljer svensktillverkade produkter och hela 87% av det som lämnar Tvättmästarns lager är miljömärkt med Svanen, svårslaget!

Lönsamt
Tvättmästarn erbjuder riktigt hög förtjänst till klassen, just nu tjänar just nu 46-63kr per paket. Redan vid 200 paket har ni tjänat över 10.000kr!

Roligt
Är det kul att sälja för klassen så blir resultatet ÄNNU bättre, alltid individuella säljbonusar och roliga tävlingar för alla som säljer Tvättmästarn!

Hälsosamt
I Tvättmästarns sortiment hittar ni produkter som rekommenderas av Astma- och Allergiförbundet.
“Mycket bättre att sälja toapapper än salami & söta kakor”
Sveriges roligaste klassförsäljning!
När en klassförsäljning är riktigt kul och produkterna lättsålda så ökar såklart elevernas motivation att samla in pengar till klasskassan. Med Tvättmästarn har alla som hjälper till med klassens försäljning möjlighet ta hem egna säljbonusar. Just nu delar vi ut både presentkort på MAX och Biobiljetter och i de flesta klasserna fixar minst hälften av eleverna en eller flera bonusar. Lugn, det krävs det inga säljrekord för att ta hem en någon av våra populära bonusar. 😊
Oavsett om ni vill åka på en klassresa utomlands eller om ni bara behöver lite klasspengar till en sammansvetsande aktivitetsdag i närområdet, så går det ju alltid lättare att tjäna pengar till klassen när det finns något sporrande som motiverar den enskilde eleven.
Det ska vara kul att sälja och tjäna pengar med klassen!
Våra produkter
I Tvättmästarns sortiment hittar ni prisvärda förbrukningsvaror av högsta kvalité. Produkterna är Svensktillverkade och hela 87% av det som lämnar vårt lager är miljömärkt med Svanen. Här finns något som passar alla. Förutom fryspåsar, Sveriges längsta toa- och hushållspapper så hittar ni även allergitvättmedel som rekommenderas av Astma- och Allergiförbundet och ett fantastiskt sporttvättmedel för den idrottande familjen.
“När man sålt en gång till en kund så har man den för livet! Ett mess till "mina kunder" att vi säljer Toapapper från Tvättmästarn så har jag sålt 25-30 paket 5 minuter senare!”
Vad tjänar klassen?
”Lättsålt – Kanske den bästa klassförsäljningen vi haft”, ”Blev ju väldigt bra pengar till klasskassan” och ”Ett av de bästa sätten att tjäna pengar till klassresan” – Det är några av de vanligaste svaren vi får på frågan om vad ni klasserna tyckte om att sälja fryspåsar, tvättmedel, toapapper & hushållspapper från Tvättmästarn.
Just nu har vi en kampanj där klassen tjänar 57kr per paket på ALLA paket redan när ni säljer 250 paket, det klarar i stort sett alla klasser. I vanliga fall tjänar ni 46kr per paket. Kampanjen gäller både klasser som sålt Tvättmästarn tidigare och klasser som ska sälja för första gången.
Skulle ni mot all förmodan inte nå ända fram så tjänar klassen 52kr per paket om ni landar mellan 200–249 paket. Säljer ni under 200 paket så får er klass vår ordinarie, men ändå höga, förtjänst på 46kr per paket.
Redan vid 200 paket tjänar ni 10.000kr, det är fina pengar till klassen det!
För att ni ska få en bild av vilka pengar er klass kan tjäna så var snittet 2024 fina 16,6 paket/elev och varje kund köpte närapå 3 paket i snitt. De flesta klasser ligger i spannet 75–120% av snittet. På 20 elever bör ni kunna samla in 14.000kr-24.000kr till klasskassan, oavsett så blir det en jättefin peng till en klassresa eller något annat kul. När man säljer med klassen så är det bra att ha i åtanke att alla elever har olika möjligheter och att ALLA enskilda paket är lika viktiga för hur mycket pengar ni sammanlagt får in till er klasskassa.
Välkomna till Sveriges mest växande klassförsäljning!
Såhär enkelt är det
Att tjäna pengar till klassen ska ju vara enkelt och smidigt. Oftast tar det inte mer än 4-6 veckor från säljstart tills ni har era pengar i klasskassan när ni säljer Tvättmästarn.
Uppstarten
Klicka på Starta Försäljning nedan och fyll i formuläret. Inom kort kommer vi kontakta dig för att svara på era frågor och stämma lite uppgifter för att skicka säljmaterial till er.
Försäljningen
Ni säljer med både webbshop och klassiskt katalogmaterial, jättebra komplement till varandra.
Försäljningen stängs
Vi rekommenderar 3-4 veckors säljperiod, men givetvis väljer ni själva hur länge ni vill sälja, vi stänger inte förrän ni känner er nöjda.
Dela ut och ta betalt
Ni har 30 dagars kredit på fakturan efter leverans, i lugn och ro kan ni dela ut och ta betalt av era kunder. Trygghet för er!
En första försäljning är klar
Redan 5-6 veckor efter säljstart så har ni ett fint tillskott i kassan. Det räcker att ni säljer 200 paket för att tjäna 10.000kr till klassen.
Löpande efterbeställningar
Ni fortsätter ni tjäna pengar på alla efterbeställningar från era kunder (upp till 6 månader). Mer pengar - Mindre arbete!
Referenser

Skellefteå AIK U16 (22/23) tjänade 191.000kr!
”Vi i Skellefteå AIK U16 har sålt Tvättmästarns produkter framgångsrikt i flera säsonger. Vi upplever att produkterna är väldigt efterfrågade och uppskattade av de som köper. Förutom toalettpapper och hushållspapper har vi märkt att Sportgelen en uppskattad produkt. Den funkar på riktigt! Tack vare Tvättmästarn har vi fått ihop mycket pengar till lagkassan och det i sin tur ger såklart lite frihet i vilka cuper man väljer att åka till under året. Vi kan varmt rekommendera Tvättmästarns produkter, snabba leveranser och fantastiska kundservice.”

17 tjejer sålde 554 paket och fixade 32.000kr i första försäljningen… Bra jobbat Tjejer!
”Vi i Grythyttans IF´s tjejlag har nu sålt Tvättmästarn för 4:e gången.
Det är väldigt lättsålda produkter, med bra kvalité som ger oss en god förtjänst!
Jättefina 83.000kr har det blivit hittills på knappt 2 år!
Vi ska använda pengarna till en rolig träningsresa utomlands!”

74.000 kronor har det blivit till klasserna i Edane skola, snyggt Värmland!
”Vi har sålt Tvättmästarn i båda våra äldsta söners klasser. Vi är verkligen jättenöjda, väldigt lättsålda produkter som ALLA håller hög kvalité… ja vem behöver inte toapapper och tvättmedel?
Våra personliga favoriter är både toa och hushållspappret, vi vill helst inte använda något annat än Tvättmästarns papper i fortsättningen. smile
Vi fick även snabb hjälp när transportföretaget krånglade till det lite, Tvättmästarn är väldigt hjälpsamma och lätta att ha att göra med helt enkelt, bra jobbat!”

Bankeryds SK fick snabbt en trogen kundkrets… 86.000kr hittills!
”Ett gott samarbete och en härlig kontakt med Tvättmästarn, alltid så positiva och tillmötesgående.
Toapappret är vår mest lättsålda och återkommande produkt. En rulle räcker minst 1 vecka för oss som är fyra i familjen, hela 87 meter/rulle!
En annan favorit hos oss är Sports Active TvättGel, äntligen har vi hittat ett sporttvättmedel som fräschar upp våra träningskläder ordentligt efter våra svettiga träningspass. Sports Active är drygt och räcker länge!

Fina 13.500kr till lagkassan denna gång, bra jobbat Sikeå SK!
”Sikeå SK:s A-flickor har bara en sak att säga om Tvättmästarns produkter… ja en bild säger ju mer än 1000 ord.
Att det sedan ger oss ett rejält tillskott till lagkassan för att åka på fler cuper är bara en bonus.
Väldigt lättsålt även för det lilla laget, 35.000kr har vi tjänat nu på knappt 1 år.”

Blåsut BK – 9:e gången ni säljer Tvättmästarn nu på 5 år, bra jobbat!
“Ni är 300% – Makalösa! Fantastiskt trevligt bemötande i alla lägen, bra säljstöd, riktigt bra produkter och hög förtjänst till klubben. Jag kommer ALLTID att använda Tvättmästarns produkter”
Aktuellt hos Tvättmästarn
Vill ni tjäna pengar till laget, klassen eller föreningen?
Skicka in en intresseanmälan redan idag så hjälper vi er att komma igång direkt