Sälj toalettpapper med laget
… fyll på lagkassan snabbt!
Att sälja toalettpapper med laget är ett av de enklaste och mest lönsamma sätten att fylla på lagkassan inför cuper, träningsläger och nya säsonger.
Oavsett om ni spelar fotboll, hockey, innebandy eller handboll så är toapapper en produkt som alla behöver – varje dag, året om. Det gör försäljningen enkel, snabb och utan krångel. Alla känner till toalettpapper!
När ert lag säljer med Tvättmästarn får ni en riktigt lättsåld produkt – Ni säljer Svensktillverkat kvalitetspapper som är miljömärkt med Svanen. Bra för både miljön och lagkassan.
Svanenmärkt
Svensktillverkade produkter som minimerar transporter & utsläpp är en självklarhet för oss på Tvättmästarn. Lägg därtill att ca 90% av allt som går ut från vårt lager är miljömärkt med Svanen! Med Tvättmästarn får ni Sveriges miljö-smartaste försäljning med laget!
Hög förtjänst
På en pall toapapper tjänar ni 5.000kr, det ligger 100 balar papper/pall. Redan vid 2 pallar papper tjänar laget 12.000kr, vid 4 pallar får ni 27.000kr.
Snittet i år är 17 sålda balar toalettpapper/deltagare.
Ni kan även välja att sälja hela vårt sortiment. Förutom toapapper & hushållspapper säljer ni även tvättmedel, disktabletter och fryspåsar.
Lättsålt & Kul
Hushålls- & toapapper är väldigt lättsålt, som kund köper man något som man verkligen behöver samtidigt som man stöttar laget. Tvättmästarn står alltid för sporrande säljbonusar & kul tävlingar som gör lagförsäljningen ÄNNU roligare!
Sälj hela sortimentet
Vill ni inte ta hem pall med toalettpapper så kan ni istället sälja HELA vårt sortiment med webbshop & katalog. Alla kan köpa något för att stötta laget. Här finns tex tvättmedel som bär Astma & Allergiförbundets märkning. Här finns rabatterade paket-kombinationer för dig som vill köpa ”allt” du behöver, här är finns fryspåsar för 150kr.
Bästa lagförsäljningen för alla idrottslag
Att sälja toapapper med laget är populärt och funkar bra i alla typer av sporter och idrottslag. Hos oss är alla lag lika välkomna, stora som små lag, unga som gamla spelare. Så när ni ska tjäna pengar med handbollslaget, fotbollslaget, Cheerleading-laget, Basketlaget, Gymnastik-laget, Bordtennis-laget, innebandylaget, Hockeylaget, Isdans-laget, Hästhoppnings-laget… (pust, det finns sååå många olika lag…) så är en försäljning med Toalettpapper och Hushållspapper från Tvättmästarn bästa alternativet även för er.
Vi har inga dolda avgifter, inga krav på enorma mängder och ni får ALLTID 30 dagars kredit på fakturan EFTER leverans. Lägg där till att laget får en riktigt hög förtjänst och att ni säljer Svensktillverkade produkter som är miljömärkta med Svanen. Tvättmästarn är den mest lönsamma och bästa lagförsäljningen oavsett vilken sport ni håller på med i ert lag.

Fotbollslag
Många fotbollslag säljer Tvättmästarns toapapper & hushållspapper både vid säsongsstarten i mars och även efter semestern i augusti då folk oftast behöver fylla på med papper igen.
På så sätt har de fina pengar i lagkassan även mot slutet av säsongen. Fotbollslagen brukar samla in pengar till träningskläder, träningsläger och cuper tex Gothia Cup.

Hockeylag
Många hockeylag brukar sälja Tvättmästarns toalettpapper 2-3 gånger per år. De flesta lag varvar att sälja hela vårat sortiment (katalog & webbshop), med att ta hem pallar med toapapper & hushållspapper. Laget får ihop ett fint register med trogna kunder redan efter er första försäljning. Hockeylagen brukar finansiera både resor, cuper och utrustning med pengar från sin toapappersförsäljning.

Handbollslag
Av erfarenhet vet vi att många handbollslag i yngre åldrar bara är 10-15 spelare i laget. Lagets storlek har ingen betydelse om ni väljer Tvättmästarn. Vi har inga minsta mängder och ni väljer själva om ni vill ta hem pall med Toapapper eller om ni vill sälja hela sortimentet med webbshop/katalog när ni ska bygga upp lagkassan inför säsongen. Fråga efter våra specialkampanjer för mindre lag!

Innebandylag
Att sälja toapapper & hushållspapper med sitt innebandylag är ett av de bästa alternativen när lagkassan ska fyllas på. En lagförsäljning när den är som bäst, inget krångel och hög förtjänst. ALLA använder toalettpapper vilket gör det lättsålt. Vi har många återkommande innebandylag som säljer toapapper varje år. Vissa lag föredrar att sälja från pall och andra väljer att sälja hela sortimentet med katalog & webbshop.
Så funkar det att sälja toapapper med laget
Att tjäna pengar till laget ska ju vara enkelt och smidigt. Väljer ni att sälja med katalog/webbshop så tar det oftast inte mer än 4-5 veckor från säljstart tills ni har era pengar i lagkassan när ni säljer Tvättmästarn. Ni får dessutom 30 dagars betalningstid efter leverans så ni hinner dela ut och ta betalt i lugn och ro innan fakturan ska betalas.
Har ert lag bråttom att få in pengar till lagkassan så rekommenderar vi att ni tar hem toapapper & hushållspapper på pall av oss och delar upp mellan spelarna i laget. Ni får blanda toapapper & hushållspapper hur ni vill och redan vid 4 balar toalettpapper & 4 balar hushållspapper så har ni 12.000kr till lagkassan, räknat på 25 spelare. Leveransen 5-7 dagar efter ni beställt, sen säljer man oftast slut på pappret på ett par dagar. Från att ni beställer tills ni har pengarna i lagkassan tar det oftast inte mer än 10 dagar.
Pallförsäljning i 3 enkla steg nedan:
Intresseanmälan →
Laget beställer hem pallar med toapapper och/eller hushållspapper.
Försäljning →
Paketen delas upp mellan spelarna och varje spelare säljer till sitt nätverk.
Förtjänst →
Erat lag behåller vinsten - Lika enkelt och effektivt varje gång.
Just nu tjänar ni mer än vanligt
Specialkampanj
- 1 pall (100 balar) = Just nu 5 000 kr
- 2 pallar (200 balar) = Just nu 12 000 kr
- 3 pallar (300 balar) = Just nu 19 500 kr
- 4 pallar (400 balar) = Just nu 27 000 kr
Den perfekta produkten för lagförsäljning
Att sälja toapapper är en av de mest effektiva och pålitliga metoderna för lag inom alla sporter att tjäna pengar till cuper, träningsläger, utrustning eller resor. För idrottslag handlar det ofta om att snabbt kunna samla in större summor pengar till laget utan att det ska bli för krångligt för spelare, föräldrar eller ledare – och där passar toapapper perfekt.
Den största styrkan är att toapapper är en förbrukningsvara som alla hushåll behöver, oavsett om du säljer till familj, grannar, kollegor eller företag. Det innebär att spelarna inte behöver “sälja in” något onödigt, utan bara erbjuda något som kunden ändå kommer köpa. För ett lag betyder det mindre motstånd i försäljningen och snabbare och bättre resultat.
För sportlag, där många spelare ska bidra, är enkelheten avgörande. Det finns inga krångliga val eller produkter att förklara – ett paket toapapper räcker. Även unga spelare kan vara med och sälja utan problem, vilket gör att toalettpapper och/eller hushållspapper är den perfekta produkten för en lagförsäljning även i yngre lag!
Sälj toapapper som räcker längre och tar mindre plats!
Det som gör Tvättmästarns toalett- och hushållspapper unikt är mängden papper på varje rulle. MAXRULLEN Toalett innehåller hela 87 meter per rulle, och MAXRULLEN Hushåll hela 80 meter per rulle.
För den som vill ha extra komfort finns SOFTRULLEN Toalett – ett lyxigare, mjukare 3-lagspapper med 55 meter per rulle, troligen Sveriges längsta 3-lagspapper.
Med andra ord säljer laget ett papper som räcker 4–5 gånger längre än vanliga rullar. Rullarna har samma storlek som i butik, men är hårdare lindade och därför mycket mer dryga. Även om priset per rulle eller förpackning är något högre, blir priset per meter och även per kilo betydligt lägre – och det är ju det som verkligen räknas.
En bal Toalettpapper eller Hushållspapper från Tvättmästarn tar inte större plats än en vanlig läskback – ALLA får plats med en bal, ALLA kan stötta ert lag när ni säljer Tvättmästarns Toapapper!
Lag som sålt Tvättmästarns toapapper
Skellefteå AIK U16 (22/23) tjänade 191.000kr!
”Vi i Skellefteå AIK U16 har sålt Tvättmästarns produkter framgångsrikt i flera säsonger. Vi upplever att produkterna är väldigt efterfrågade och uppskattade av de som köper. Förutom toalettpapper och hushållspapper har vi märkt att Sportgelen en uppskattad produkt. Den funkar på riktigt! Tack vare Tvättmästarn har vi fått ihop mycket pengar till lagkassan och det i sin tur ger såklart lite frihet i vilka cuper man väljer att åka till under året. Vi kan varmt rekommendera Tvättmästarns produkter, snabba leveranser och fantastiska kundservice.”
17 tjejer sålde 554 paket och fixade 32.000kr i första försäljningen… Bra jobbat Tjejer!
”Vi i Grythyttans IF´s tjejlag har nu sålt Tvättmästarn för 4:e gången.
Det är väldigt lättsålda produkter, med bra kvalité som ger oss en god förtjänst!
Jättefina 83.000kr har det blivit hittills på knappt 2 år!
Vi ska använda pengarna till en rolig träningsresa utomlands!”
74.000 kronor har det blivit till klasserna i Edane skola, snyggt Värmland!
”Vi har sålt Tvättmästarn i båda våra äldsta söners klasser. Vi är verkligen jättenöjda, väldigt lättsålda produkter som ALLA håller hög kvalité… ja vem behöver inte toapapper och tvättmedel?
Våra personliga favoriter är både toa och hushållspappret, vi vill helst inte använda något annat än Tvättmästarns papper i fortsättningen. smile
Vi fick även snabb hjälp när transportföretaget krånglade till det lite, Tvättmästarn är väldigt hjälpsamma och lätta att ha att göra med helt enkelt, bra jobbat!”
Bankeryds SK fick snabbt en trogen kundkrets… 86.000kr hittills!
”Ett gott samarbete och en härlig kontakt med Tvättmästarn, alltid så positiva och tillmötesgående.
Toapappret är vår mest lättsålda och återkommande produkt. En rulle räcker minst 1 vecka för oss som är fyra i familjen, hela 87 meter/rulle!
En annan favorit hos oss är Sports Active TvättGel, äntligen har vi hittat ett sporttvättmedel som fräschar upp våra träningskläder ordentligt efter våra svettiga träningspass. Sports Active är drygt och räcker länge!
Fina 13.500kr till lagkassan denna gång, bra jobbat Sikeå SK!
”Sikeå SK:s A-flickor har bara en sak att säga om Tvättmästarns produkter… ja en bild säger ju mer än 1000 ord.
Att det sedan ger oss ett rejält tillskott till lagkassan för att åka på fler cuper är bara en bonus.
Väldigt lättsålt även för det lilla laget, 35.000kr har vi tjänat nu på knappt 1 år.”
Blåsut BK – 9:e gången ni säljer Tvättmästarn nu på 5 år, bra jobbat!
“Ni är 300% – Makalösa! Fantastiskt trevligt bemötande i alla lägen, bra säljstöd, riktigt bra produkter och hög förtjänst till klubben. Jag kommer ALLTID att använda Tvättmästarns produkter”
Sälj toalettpapper på ert sätt
Vissa lag vill sälja utvalda produkter, man kör en lagförsäljning med tex enbart toapapper eller fryspåsar. Andra lag väljer att sälja HELA sortimentet, förutom toapapper & hushållspapper säljer ni även olika tvättmedel, sköljmedel, fryspåsar mm. Ni bestämmer själva på vilket sätt ni vill sälja Tvättmästarns produkter när ni ska tjäna pengar till lagkassan!
Vanliga frågor (FAQ)
Hur fungerar försäljningen av toapapper med Tvättmästarn?
Ni väljer själva hur ni vill sälja – antingen direkt från pall eller via webbshop och katalog.
Vid pallförsäljning av toapapper och/eller hushållspapper beställer laget hem produkterna och säljer på plats, medan webbshop/katalog-alternativet låter er sälja utan att ta hem något i förväg. Ni samlar då in beställningar under 3-4 veckor, vi levererar, ni delar ut och tar betalt av kund.
I bägge fallen kommer fakturan med 30 dagars kredit först efter leverans.
Hur mycket kan laget tjäna?
För varje sålt paket (eller bal papper) tjänar laget upp till 57 kronor, oavsett produkt. Snittet på försäljning med katalog/webbshop ligger på 17 paket per spelare. Håller man det och är 20 spelare blir det över 20.000kr till lagkassan. Dessutom fina bonusar på upp till 3.000kr extra.
Väljer man att ta hem pall med papper så tjänar tex ett lag med 25 spelare där varje spelare bara säljer 4 balar toapapper & 4 balar toapapper fina 12 000 kronor till lagkassan. (2 pallar papper, ni får blanda toalett- & hushållspapper hur ni vill)
Måste vi sälja en viss mängd eller beställa minimikvantitet?
Nej, Tvättmästarn har inga minimikrav när ni säljer via webbshop och katalog. Vi behöver inte ha det då det alltid blir bra lagförsäljningar med vårt sortiment.
Vid pallförsäljning kan ni börja redan med en enda pall (100 balar papper), och det går alltid bra att blanda fritt mellan toalettpapper & hushållspapper. Blir inte mer än 4 balar Toapapper + 2 balar Hushållspapper (bara 6 balar totalt/spelare) att sälja per spelare i ett litet lag med bara 15 spelare
Vad gör Tvättmästarns produkter unika?
Produkterna är Svensktillverkade, miljömärkta med Svanen och innehåller mycket mer papper per rulle än vanliga “butiksrullar”. Dessutom tar det mycket mindre plats, en bal är precis lika stor som en vanlig läskback, men räcker som en traditionell bal med 48-60 “butiksrullar”
Till exempel har MAXRULLEN Toalett hela 87 meter per rulle och SOFTRULLEN – ett lyxigare 3-lagspapper – hela 55 meter per rulle, vilket gör dem både drygare och mer prisvärda.
Hur lång tid tar det att komma igång?
Det går snabbt! När ni bestämt er fyller ni i en intresseanmälan/starta försäljning så hör vi av oss till dig senast nästkommande vardag. och får allt material ni behöver – informationsblad, säljstöd och kataloger.
Väljer ni att sälja toapapper / hushållspapper genom att ta hem pall, så återkommer vi även här nästkommande vardag och stämmer av allt och går igenom lite hur allt funkar. Ni har leveransen inom 5-7 dagar och försäljning kan komma igång direkt. Oftast säljer man slut på pappret på några dagar, så från att ni meddelat oss att ni vill sälja tills ni har pengarna i lagkassan så har det oftast gått mindre än 2 veckor.